Czyszczenie i frezowanie kominów

Kominek jest idealnym miejscem na relaks i podziwianie ciepła z płomieni, ale może również stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Podczas spalania drewno wytwarza produkty uboczne, takie jak węglowodory, dym i sadza, które są wysyłane do komina kominkowego. Gdy zanieczyszczenia te skierowane są do góry w kominie, mieszają się z wilgocią, kondensują i powodują wyjątkowo łatwopalną substancję zwaną kreozotem, gęstą oleistą substancją chemiczną. Jeśli czyszczenie i frezowanie kominów zostanie zbyt długo odłożone, substancja kreozotowa może gromadzić się na niebezpiecznych poziomach. Iskry z ognia mogą wejść w kontakt z nagromadzeniem kreozotu i zapalić się, powodując w ten sposób pożar komina. Jest to jeden z najważniejszych powodów, dla których należy co roku czyścić komin i przeprowadzać frezowanie kominów.

Planowanie specjalistycznego kominiarza kominowego, który przeprowadzi frezowanie kominów i przyjedzie często w celu sprawdzenia komina pod kątem kreozotu lub zanieczyszczeń może nie tylko chronić komin przed uszkodzeniem, ale także chronić dom przed pożarem. Twój komin działa więc sprawnie – jeśli Twój komin nie jest odpowiednio konserwowany i regularnie frezowany, nie będzie działał tak skutecznie, jak mógłby. Ważne jest, aby upewnić się, że żadne zanieczyszczenia nie blokują przepływu powietrza w kominie. Drewno o nadmiernej zawartości wilgoci wytwarza nadmiar dymu i pary w palenisku, dlatego bardzo ważny jest prawidłowy przepływ powietrza. Gniazda zwierząt, gałązki, liście i różne cząsteczki mogą powodować niedrożność komina, obniżając jakość powietrza w pomieszczeniach i narażając mieszkańców na tlenek węgla.

Specjalista od czyszczenia i frezowania komina sprawdzi, wyczyści i bezpiecznie usunie wszelkie zanieczyszczenia powstałe w wyniku działalności zwierząt lub złej pogody. Zainstalowanie kaptura kominowego może pomóc w blokowaniu cząstek i nadmiernej wilgoci przedostawaniu się do kanału dymowego, ale będzie to wymagało corocznego czyszczenia studni. Przedłuż życie kominka – utrzymanie i pielęgnacja komina przedłuża żywotność kominka, pieca, komina i może uratować Twój dom. Chociaż kominy są skonstruowane tak, aby wytrzymywać czynniki niszczące, ulegają pogorszeniu, jeśli nie są odpowiednio czyszczone. Ponadto, nadmierna wilgotność, silne wiatry i grad mogą powodować uszkodzenia konstrukcji muru, co przyspiesza jego niszczenie. Różne problemy z wkładką kominową, pokrywą komina, otworami wentylacyjnymi, nieszczelnościami i innymi problemami mogą przekształcić się w dodatkowe problemy, których naprawa może być kosztowna.