Sposoby na łysienie

Łysienie jest częstym zaburzeniem powodującym wypadanie włosów. Łysienie jest łacińskim terminem oznaczającym utratę włosów, a „areata” odnosi się do niejednolitej natury wypadania włosów, którą zwykle obserwuje się w tym stanie. U większości osób z łysieniem całkowitym lub plackowatym włosy wypadają w małe, okrągłe plastry, pozostawiając obszary nagiej skóry wielkości monety. Ta nierównomierna utrata włosów występuje najczęściej na skórze głowy, ale może również wpływać na inne części ciała. Niezbyt często wypadanie włosów obejmuje całą skórę głowy (w takim przypadku stan ten nosi nazwę alopecia totalis) lub całe ciało (alopecia universalis). Zgłaszano także inne rzadkie formy łysienia, które mają różne wzorce wypadania włosów.

Łysienie całkowite lub łysienie plackowate dotyka ludzi w każdym wieku, chociaż najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania lub wczesnej dorosłości. Wypadanie włosów następuje w ciągu tygodni. Włosy zwykle odrastają po kilku miesiącach, chociaż mogą ponownie wypaść. W niektórych przypadkach nieprzewidywalne cykle wypadania włosów i odrastania mogą trwać latami. Oprócz wypadania włosów u niektórych dotkniętych osób występują nieprawidłowości paznokci, takie jak wgłębienia na powierzchni paznokci. Utrata włosów związana z łysieniem nie jest bolesna ani niepełnosprawna. Powoduje to jednak zmiany w wyglądzie osoby, które mogą głęboko wpłynąć na jakość życia i samoocenę. U niektórych osób stan może prowadzić do depresji, lęków i innych problemów emocjonalnych lub psychologicznych, dlatego warto udać się do lekarza, który spróbuje zaradzić na łysienie.

Choć na łysienie zwykle nie ma lekarstwa warto nie tracić nadziei. Łysienie nie jest poważnym schorzeniem, ale może powodować wiele niepokoju i smutku. Istnieją grupy wsparcia, które pomogą ci poradzić sobie z psychologicznymi skutkami choroby. Pamiętaj, że nawet jeśli stracisz wszystkie włosy, one mogą odrosnąć. A jeśli tak nie jest, istnieją różne wspaniałe opcje, jeśli chcesz pokryć utratę włosów. Jeśli zauważysz nagłą utratę włosów, zawsze skonsultuj się z lekarzem, który dowie się jakie są jej przyczyny i ustali specyfiki, które mogą pomóc doraźnie na łysienie.