Zapisz się na kurs kitesurfingu Jurata

Bardzo często zdarza się, że muszę słyszeć, jak windsurfing jest lepszy niż kitesurfing (lub odwrotnie), że kitesurferzy to tylko uciążliwość (lub odwrotnie). Nie o tym zamierzam mówić w tym artykule. Myślę, że oba sporty to świetny sposób na dobrą zabawę na wodzie (osobiście robię jedno i drugie i uważam, że złe nastawienie jednego lub drugiego jest młodzieńcze, ponieważ sporty te mogą doskonale współistnieć i dzielić się wodą bez żadnych problemów). Poświęcę jeszcze jeden post na temat surfowania i skąd on pochodzi.

Pracując w centrum surfingu często zadaje mi się to samo pytanie: co jest lepsze, windsurfing czy kitesurfing? Zazwyczaj udzielam na to dość szybkiej odpowiedzi, ponieważ zwykle są inni ludzie, którzy oczekują na udział. Pomyślałem jednak, że podzielę to nieco bardziej, aby zapewnić bardziej kompletną odpowiedź dla tych, którzy nie wiedzą, który kurs kitesurfingu Jurata czy kurs windsurfingu Jurata wybrać.

Transport.
W 3surfschool oferujemy również przechowywanie sprzętu do windsurfingu i kitesurfingu. Muszę być świadkiem, jak uciążliwy jest sprzęt do windsurfingu. Zwykle torba na deskę z jedną (lub dwiema) deskami i 3 żaglami waży około 30 kg i musi być ciągnięta po lotnisku, a po dodaniu do standardowego bagażu, który zabieramy, jest uciążliwa. Z drugiej strony Kiteboarderzy będą mieli jedną deskę pod pachą i jedną latawiec na każdym ramieniu lub po prostu długą torbę wielkości dużego zestawu kijów golfowych. Kitesurfing Jurata okazuje się mniej kłopotliwy.

Koszt wyposażenia.
Sprzęt do windsurfingu i kitesurfingu kosztuje mniej więcej tyle samo co sam kurs kitesurfingu Jurata. Gdy są nowe, mogą znajdować się w dowolnym miejscu w zakresie od 4000 złotych do 800 złotych. W stanie używanym sprzęt będzie wynosił około 1000 złotych do 2000 złotych. Różnica polega na życiu każdego zestawu. Ogólnie zestaw do windsurfingu będzie trwał nieco dłużej, zanim będzie trzeba go wymienić. Latawiec (zwłaszcza liny) będzie musiał zostać wymieniony po około 3 latach, podczas gdy windsurfing może z łatwością wytrzymać od 5 do 6, jeśli jest dobrze utrzymany (tj. nie pozostawiając platformy leżącej na słońcu dłużej niż to konieczne, itp.) kupowanie używanego zestawu jest nieco trudniejsze w kitesurfingu, ponieważ integralność linii musi być dokładnie sprawdzona, a krawędź wiodąca musi być przetestowana, aby upewnić się, że nie ma powolnych wycieków. Dla windsurferów dość łatwo jest ocenić stan deski i żagla. Sprzęt do kitesurfingu jest bardziej delikatny niż sprzęt do windsurfingu. Łzy i dziury będą znacznie częstsze ze względu na zużycie materiału roztocza niż w tkaninie windsurfingowej, ponieważ jest on znacznie cieńszy (dla mniejszej wagi).

Uczenie się.
Czas trwania uczenia się dla każdego sportu jest dość różny. Podczas kitesurfingu musisz spędzić kilka godzin na plaży i wykonać kurs kitesurfingu Jurata, aby nauczyć się obsługiwać latawiec, a następnie wykonać kilka sesji przeciągania ciała przez wodę i dopiero wtedy nadszedł czas, aby spróbować dostać się na deskę. Zwykle stanowi to około 9 godzin, czyli w miejscu, w którym możesz kontynuować praktykę bez nadzoru. W przypadku windsurfingu jest inaczej. Zwykle spędzam od 15 do 20 minut na plaży, ucząc moich uczniów, co będą musieli robić na wodzie. Stamtąd odpływa do wody. Po około 2-3 godzinach z płaską wodą, 4-5 falami, moi uczniowie są zwykle w punkcie, w którym mogą pływać tam i z powrotem.